18 Mart 2014 Salı

Ölümsüz Aşkların Köprüsü: Hohenzollern

Bundan 4 sene önce ikinci Almanya seyahatim sırasında ilk kez Köln şehrine gittim. Köln'ün tarihi yapısı ve güzel Ren nehri herkesi büyülediği gibi beni de büyüledi. Şehre giriş yaptıktan sonra arabayı bir yere park edip Ren nehri kıyısında yürüyüş yapmak istedik, nehrin kenarındaki geniş yürüme parkurları ve heybetli heykeller geride kaldıktan sonra Hohenzollern köprüsüne yaklaştık. Bir sonraki durağımız Kölner Dom (Dom Katedrali) olduğu için köprüden geçip yolumuza devam edecektik.

Köprüye vardık ve yaklaşık yarım kilometrelik köprünün tam ortasına geldiğimizde bir Ren nehri pozu, bir Dom Katedrali pozu ve bir de köprü pozu almak istedim. O sırada da yanından geçtiğimiz kilitlerin ne olduğunu merakla sordum. Cevabı aldıktan sonra fotoğraflarımı çekip Dom Katedrali'ne doğru tekrardan yürüyüşe geçtik. Efendim bu kilitler, yıllardır köprüde olmakla birlikte tamamen Köln halkının ve turistlerin köprüye kilitlediği kilitlerden oluşmaktaymış. Ancak kilitlerin özel bir anlamı var. Sevdiğiniz kişinin ismi yazılı olan asma kilidi veya sevgilinizle birlikte yaptırdığınız bir asma kilidi buraya asıyorsunuz. Bunun sebebi ise aşık olunan kişiye kavuşmak veya sevgililerin ölene dek birlikte yaşamasını sağlamak. Asma kilitleri sadece asmakla da kalmayıp Ren nehrinin sularına atmak gerekiyor. Köprüde binlerce asma kilit bulunmakta ve binlercesinin anahtarı da şu an Hohenzollern köprüsünün altında olmalı.


Köln şehrinde sevgililerin özellikle hobi haline getirdiği şeylerden birisi de özel bir asma kilit yaptırıp köprüye kilitlemek, anahtarını birlikte nehre atmak ve ardından nehre karşı bir hatıra pozu çektirip köprünün karşısına geçmek. Ancak yukarıdaki fotoğraftan da anlaşılacağı gibi bazı sevgililer işi abartmış, umarım asma kilide harcadıkları emek kadar ilişkilerine de harcamışlardır ve 5 sene geçmesine rağmen hala birliktelerdir sevgili Andrea ve Bernd çifti.

Köln'e sevgilinizle birlikte gidecek olursanız veya sevdiğiniz birisi varsa, Hohenzollern köprüsüne ikinizin adının yazılı olduğu kilit asıp anahtarını Ren nehrine atmadan sakın ola dönmeyin.


Fotoğrafçılık

Müzik

Sanat