Ölümsüz Aşkların Köprüsü: Hohenzollern 0 434

Ölümsüz Aşkların Köprüsü: Hohenzollern 0 435

Bundan 4 sene önce ikinci Almanya seyahatim sırasında ilk kez Köln şehrine gittim. Köln’ün tarihi yapısı ve güzel Ren nehri herkesi büyülediği gibi beni de büyüledi. Şehre giriş yaptıktan sonra arabayı bir yere park edip Ren nehri kıyısında yürüyüş yapmak istedik, nehrin kenarındaki geniş yürüme parkurları ve heybetli heykeller geride kaldıktan sonra Hohenzollern köprüsüne yaklaştık. Bir sonraki durağımız Kölner Dom (Dom Katedrali) olduğu için köprüden geçip yolumuza devam edecektik.

Köprüye vardık ve yaklaşık yarım kilometrelik köprünün tam ortasına geldiğimizde bir Ren nehri pozu, bir Dom Katedrali pozu ve bir de köprü pozu almak istedim. O sırada da yanından geçtiğimiz kilitlerin ne olduğunu merakla sordum. Cevabı aldıktan sonra fotoğraflarımı çekip Dom Katedrali’ne doğru tekrardan yürüyüşe geçtik. Efendim bu kilitler, yıllardır köprüde olmakla birlikte tamamen Köln halkının ve turistlerin köprüye kilitlediği kilitlerden oluşmaktaymış. Ancak kilitlerin özel bir anlamı var. Sevdiğiniz kişinin ismi yazılı olan asma kilidi veya sevgilinizle birlikte yaptırdığınız bir asma kilidi buraya asıyorsunuz. Bunun sebebi ise aşık olunan kişiye kavuşmak veya sevgililerin ölene dek birlikte yaşamasını sağlamak. Asma kilitleri sadece asmakla da kalmayıp Ren nehrinin sularına atmak gerekiyor. Köprüde binlerce asma kilit bulunmakta ve binlercesinin anahtarı da şu an Hohenzollern köprüsünün altında olmalı.

Köln şehrinde sevgililerin özellikle hobi haline getirdiği şeylerden birisi de özel bir asma kilit yaptırıp köprüye kilitlemek, anahtarını birlikte nehre atmak ve ardından nehre karşı bir hatıra pozu çektirip köprünün karşısına geçmek. Ancak yukarıdaki fotoğraftan da anlaşılacağı gibi bazı sevgililer işi abartmış, umarım asma kilide harcadıkları emek kadar ilişkilerine de harcamışlardır ve 5 sene geçmesine rağmen hala birliktelerdir sevgili Andrea ve Bernd çifti.

Köln’e sevgilinizle birlikte gidecek olursanız veya sevdiğiniz birisi varsa, Hohenzollern köprüsüne ikinizin adının yazılı olduğu kilit asıp anahtarını Ren nehrine atmadan sakın ola dönmeyin.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paris’te Sanat: Kauçuk Basketbol Sahası 0 208

Paris’te evlerin arasında bulunan bu basketbol sahası tasarım, dizayn ve kullanılan malzeme açısından dünyada tek. Binaların arasında olması ve beton yapılaşmadan dolayı çok fazla yankı ve gürültü yapılan bir saha olması, yapının sahibinin tasarım değişikliğine gitmesine neden olmuş. Bir grup yaratıcı insanın oturup kafa yorduğu basketbol sahası bittiğinde ise ortaya hem görsel, hem işitsel açıdan tatmin edici bir iş çıkmış.

Zeminin kauçuk kaplama tercih edilmesinin sebebi ise basketbol topunun çıkarttığı rahatsız edici yankılar. Komşu binalardan gelen şikayetler üzerine böyle bir değişikliğe giden bina sahipleri, görsel tasarım adına da oldukça başarılı bir iş çıkarmışlar. Sanatı basketbol sahasına yansıtan bu yaratıcı iş, hem çevre binalarda oturan sakinlere, hem de basketbol oynayan sporculara oldukça yaramış.

Önceki hali:

Sonraki hali:

Avrupa’da Tatlı Bir Kasaba: Karaağaç 0 1200

Türkiye’nin batısında görülmesi gereken yerlerin başında gelen bir yer var, o da Edirne’ye bağlı ufak bir kasaba olan Karaağaç. Meriç Nehri’nin kıyısında ve aynı zamanda Yunanistan sınırında bulunan bu mahalle, Meriç’i geçtikten sonra Avrupa’ya tamamen girdiğinizi hissettiriyor. 1923 yılında imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile savaş tazminatı olarak Yunanistan’dan alınan Karaağaç ve Bosnaköy, hem Türk hem de bir Yunan köyü olarak kültürlerin de kesiştiği önemli bir nokta. Lozan Barış Antlaşmasıyla elde edilen bu topraklardan dolayı da Karaağaç tren istasyonu bölgesine büyük bir Lozan Anıtı inşa edilmiştir. Edirne’ye bağlandıktan sonra geçen süre içinde de Edirne halkının gün içinde ziyaret ettiği bir bölge haline gelmiştir. Piknik alanları, cafeler, büyük yeşil alanlar ve Karaağaç tren istasyonunun Trakya Üniversitesi’ne verilip Güzel Sanatlar Fakültesinin oraya taşınmasıyla bölge daha da hareketlenmiştir.

Çok da büyük olmayan Karaağaç’ı geçtikten hemen sonra Yunanistan sınır kapısı Pazarkule bulunmaktadır. Ancak daha güneyde bulunan İpsala sınır kapısının transit geçiş yolu üzerinde olmasından dolayı yoğunluk genelde İpsala’da yaşanır, Pazarkule sınır kapısında bir de ufak free shop vardır, bu ufak free shop’tan genellikle Edirne halkı da yararlanır. Edirne şehir merkezine köprüyle bağlanan Karaağaç’ın doğası da güzeldir, Avrupa’nın geneli gibi yeşil düzlükler bolcadır.

Karaağaç’a Nasıl Gidilir?

İstanbul tarafından otoban veya karayolunu takip ederek Edirne şehir merkezine ulaşılır, Edirne şehir merkezine geldikten sonra Pazarkule (Yunanistan) tabelalarını takip ederek Meriç nehri geçilir ve taş yolun sonunda bulunan kavşağa geldikten sonra Karaağaç Güzel Sanatlar Fakültesinin (Karaağaç eski Tren Garının) önüne çıkan caddeye girip Karaağaç merkeze giriş yapılır.

Çanakkale tarafından, Gestaş Feribot İskelesine geldikten sonra saat başı kalkan Eceabat feribotuna binilir, Gelibolu yolu takip edilerek deniz kıyısındaki yoldan Gelibolu’ya gelinir ve Keşan’a doğru devam edilir. Keşan’a girdikten hemen sonra İstanbul / Tekirdağ ve İpsala sınır kapısına ayrılan kavşaktan dosdoğru yukarı çıkılarak Edirne yoluna sapılır. Havsa’ya varana kadar düz giden yol Havsa’da otoban girişine ayrılır, otobana girmeden sola saparak 20 km sonra Edirne’ye varılır ve şehir merkezine ulaşılır, Edirne şehir merkezine geldikten sonra Pazarkule (Yunanistan) tabelalarını takip ederek Meriç nehri geçilir ve taş yolun sonunda bulunan kavşağa geldikten sonra Karaağaç Güzel Sanatlar Fakültesinin (Karaağaç eski Tren Garının) önüne çıkan caddeye girip Karaağaç merkeze giriş yapılır.

 

 

 

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: