Karayiplerin Kızıl Yıldızı: Havana 0 181

Karayiplerin Kızıl Yıldızı: Havana 0 182

Latin Amerika’nın Karayipler bölgesinde bağımsız Küba’nın başkenti, Karayiplerin en büyük şehri Havana. 1959’da Kumandan Che önderliğinde elde edilen bağımsızlıktan sonra günümüz dünyasında uzun yıllardır süregelen kapitalist sistemden sıyrılıp tamamen özgün bir şehir olarak varlığını sürdürmüştür Havana. Devrimden sonra refah seviyesi hızla yükselmiş, okur yazarlık yüzde yüzlere çıkmış, kültür ve sanat dünya tarihindeki sonsuz macerasına izi silinemeyecek bir başlangıç yapmıştır. Bir kısım kitleye göre devrimden sonra Küba’yla çağdaş dünyanın arasındaki bağlar zayıflasa da, Küba halkı bugün mahrum oldukları tek şeyin para odaklı kirli bir dünya olduğunun bilincinde. Bu bilinçli yaşam Küba’nın günlük yaşamında insanlara dertlerden uzak bir yaşam vaadetmektedir. Zaten bir hayli eğlenceli ve tutkulu olan Latin Amerika kültürü, en güçlü yanını Havana’da göstermektedir. Küba veya Latin Amerika denince hepimizin aklına gelen bazı kelimeler vardır. Onlardan bir kaçı: “müzik, nostalji, puro, devrim” diye sıralanabilir. Bu kelimeler aslında hayatımıza anlam katan değerlerdir. Bugün bu vizyonu sağlayamamış ülkelerden hangisine giderseniz gidin, kapitalist sistemin getirisi olan yaşam savaşından dolayı Küba’daki yaşamın örneğini görebilmeniz pek mümkün değil.

Yaşamın getirileri olan tüm özgürlükleri içinde barındıran Havana şehri, Latin müziklerinin sokaklarda en iyi sergilendiği yer. Bugüne kadar en başarılı Latin Müzisyenlerinin bir çoğu Havana şehrinde doğup büyümüştür. Bu gelenek ise halen Havana sokaklarında devam etmektedir ve gelen turistleri büyülemeye devam etmektedir. Nostalji kokan sokakları ise bugün dünyanın en zengin şehirlerinde bulunan ayrılmış bölgelerdeki gibi değil, şehir çapında hüküm sürmektedir. Havana bu özelliğiyle diğer şehirlerden farklı ve orijinal. Kültür ve sanatın bu denli önem verilen bir boyutta olması ise kuşkusuz okur yazar oranı ve devrimden sonra gelen reformlarla yakından ilgili. İnsanların tek derdinin para olmadığı bir yer imajı çizen Havana ve Küba genelinde durum gerçekten de böyle. Paraya ihtiyaç oranı az olduğu için ve parayla satın alınabilecek çok da önemli şeyler bulunmadığı için Küba halkı parayı geri plana atıp sadece güzel şehirleri Havana ve güzel Havana Purosu ile mutlu olabiliyorlar. Belki de mutlu olmalarını sağlayan tek şey Karayiplerin kendilerine kattıklarıdır. Güzel latin müzikleri, klasik ve bakımlı arabaları, kendi ürettikleri puroları, güzel plajlar ve kendilerine örnek alabilecek güzel devlet liderleri.

Kapitalist düzenin getirileri bir çoğumuza çağdaş dünyanın gerektirdikleri gibi gözükse de aslında oturup düşündüğümüzde bugün yaşadığımız yerde yaptığımız şeylerin, Afrika’daki veya Güney Amerika’daki dertsiz tasasız bir insanın yaptıklarına göre çok da gerekli şeyler olmadığını fark ederiz. Üstelik bu zaman kaybının yanı sıra beraberinde getirdikleri dertlerle uğraşırız. Ben belirli aralıklarla oturup Küba’yı ve Küba’lı insanların yaşamlarını düşündüğüm zaman bulunduğum yerde ne yaptığım ve ileride ne yapacağım sorularını ister istemez kendime yöneltirim. Dert, tasa insanların yaşamlarında her zaman var olabilecek bir şeydir. Ama önemli olan yaşam tarzınla onu en aza indirmeye çalışmaktır. Havana’lıların bunu isteyerek veya istemeden de olsa başardıklarını söyleyebiliriz.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

New Mexico’da Esrarengiz Gökkuşakları 0 152

Amerika Birleşik Devletlerinin New Mexico eyaletinde bulunan Red River kasabasında geçen hafta görülen ve şaşkınlığa uğratan hava olayının oluşma sebebine açıklık getirildi. Teksas Meteoroloji servisinden meteorolog Christine Krause bu hava olayıyla ilgili: “Bu kuşaklar ve etrafında bulunan haleler kesinlikle tehlikeli bir havanın işaretçisi değildir. Endişelenmeyin ve manzaranın tadını çıkarın” açıklamasını yaptı. Oluşma sebebi ise 22 derecelik açıyla doğan güneşin ışınlarının atmosferde çarpışması ve havada bulunan buz kristallerinin üzerinden yansıması. Su parçacıklarının ışığı kırmasıyla da onlarca hale, kavis ve ışık sütunları oluşuyor. Bu hava olayının oluşabilmesi için ise çok soğuk bir havaya ihtiyaç var. Çok fazla görülen bir hava olayı olmadığı için şaşkınlık yaratsa da son derece güzel ve etkileyici olduğu kesin.

Clint Eastwood’tan American Sniper Rekoru 0 211

Oscar ödüllü yönetmen Clint Eastwood’un son filmi ‘American Sniper’ (Keskin Nişancı) ilk haftasında 100 milyon doların üstünde hasılat yaptı. Bradley Cooper ve Sienna Miller’ın başrollerinde olduğu film, en iyi film dalında Oscar’da yarışıyor.

Clint Eastwood’un 6 dalda Oscar adayı filmi ‘American Sniper’, gişedeki ilk haftasında 130 milyon dolar hasılat yaptı. Bu film Clint Eastwood’un en yüksek gişeyle açılan filmi oldu. Film, sadece Kuzey Amerika’da ( ABD , Kanada) 90 milyon dolar hasılat yaparken, geri kalan 30 milyon doları ise diğer ülkelerden kazandı. Özel donanma komutanı Chris Kyle’ın hikayesini anlatan film, Bradley Cooper’ın performansının sıradan bulunmasıyla ilgili eleştiriler alsa da içinde en iyi film ve en iyi erkek oyuncu kategorilerinin bulunduğu 6 dalda Oscar’a aday oldu. 
Chris Kyle’ın aynı isimli romanından uyarlanan otobiyografik filmin senaryoya uyarlanması Jason Deal Hall tarafından yapıldı. Filmin kadrosunda ise ‘Silver Linings Playbook’ yıldızı Bradley Cooper ve ‘Stardust’ filminin ünlü oyuncusu Sienna Miller yer alıyor. Film, Türkiye’de 20 Şubat’ta vizyona girecek.
Radikal

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: