Karayiplerin Kızıl Yıldızı: Havana 0 250

Karayiplerin Kızıl Yıldızı: Havana 0 251

Latin Amerika’nın Karayipler bölgesinde bağımsız Küba’nın başkenti, Karayiplerin en büyük şehri Havana. 1959’da Kumandan Che önderliğinde elde edilen bağımsızlıktan sonra günümüz dünyasında uzun yıllardır süregelen kapitalist sistemden sıyrılıp tamamen özgün bir şehir olarak varlığını sürdürmüştür Havana. Devrimden sonra refah seviyesi hızla yükselmiş, okur yazarlık yüzde yüzlere çıkmış, kültür ve sanat dünya tarihindeki sonsuz macerasına izi silinemeyecek bir başlangıç yapmıştır. Bir kısım kitleye göre devrimden sonra Küba’yla çağdaş dünyanın arasındaki bağlar zayıflasa da, Küba halkı bugün mahrum oldukları tek şeyin para odaklı kirli bir dünya olduğunun bilincinde. Bu bilinçli yaşam Küba’nın günlük yaşamında insanlara dertlerden uzak bir yaşam vaadetmektedir. Zaten bir hayli eğlenceli ve tutkulu olan Latin Amerika kültürü, en güçlü yanını Havana’da göstermektedir. Küba veya Latin Amerika denince hepimizin aklına gelen bazı kelimeler vardır. Onlardan bir kaçı: “müzik, nostalji, puro, devrim” diye sıralanabilir. Bu kelimeler aslında hayatımıza anlam katan değerlerdir. Bugün bu vizyonu sağlayamamış ülkelerden hangisine giderseniz gidin, kapitalist sistemin getirisi olan yaşam savaşından dolayı Küba’daki yaşamın örneğini görebilmeniz pek mümkün değil.

Yaşamın getirileri olan tüm özgürlükleri içinde barındıran Havana şehri, Latin müziklerinin sokaklarda en iyi sergilendiği yer. Bugüne kadar en başarılı Latin Müzisyenlerinin bir çoğu Havana şehrinde doğup büyümüştür. Bu gelenek ise halen Havana sokaklarında devam etmektedir ve gelen turistleri büyülemeye devam etmektedir. Nostalji kokan sokakları ise bugün dünyanın en zengin şehirlerinde bulunan ayrılmış bölgelerdeki gibi değil, şehir çapında hüküm sürmektedir. Havana bu özelliğiyle diğer şehirlerden farklı ve orijinal. Kültür ve sanatın bu denli önem verilen bir boyutta olması ise kuşkusuz okur yazar oranı ve devrimden sonra gelen reformlarla yakından ilgili. İnsanların tek derdinin para olmadığı bir yer imajı çizen Havana ve Küba genelinde durum gerçekten de böyle. Paraya ihtiyaç oranı az olduğu için ve parayla satın alınabilecek çok da önemli şeyler bulunmadığı için Küba halkı parayı geri plana atıp sadece güzel şehirleri Havana ve güzel Havana Purosu ile mutlu olabiliyorlar. Belki de mutlu olmalarını sağlayan tek şey Karayiplerin kendilerine kattıklarıdır. Güzel latin müzikleri, klasik ve bakımlı arabaları, kendi ürettikleri puroları, güzel plajlar ve kendilerine örnek alabilecek güzel devlet liderleri.

Kapitalist düzenin getirileri bir çoğumuza çağdaş dünyanın gerektirdikleri gibi gözükse de aslında oturup düşündüğümüzde bugün yaşadığımız yerde yaptığımız şeylerin, Afrika’daki veya Güney Amerika’daki dertsiz tasasız bir insanın yaptıklarına göre çok da gerekli şeyler olmadığını fark ederiz. Üstelik bu zaman kaybının yanı sıra beraberinde getirdikleri dertlerle uğraşırız. Ben belirli aralıklarla oturup Küba’yı ve Küba’lı insanların yaşamlarını düşündüğüm zaman bulunduğum yerde ne yaptığım ve ileride ne yapacağım sorularını ister istemez kendime yöneltirim. Dert, tasa insanların yaşamlarında her zaman var olabilecek bir şeydir. Ama önemli olan yaşam tarzınla onu en aza indirmeye çalışmaktır. Havana’lıların bunu isteyerek veya istemeden de olsa başardıklarını söyleyebiliriz.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

87. Oscar Akademi Ödülleri Kazananları 0 229

23 Şubat 2015 gecesi belirlenecek olan 87.Oscar Akademi Ödülleri kazananları bu gece belli olacak. Oscar adayı olan filmlere tekrardan göz atmadan önce, bu seneki aday filmlerin çok başarılı profiller çizdiğini söyleyebiliriz. Özellikle Büyük Budapeşte Oteli ve Birdman adlı filmler 9 dalda Oscar adayı olarak bu profilde oldukça güçlü adaylar olarak görünüyor. Şimdiye kadarki en çok dalda Oscar adayı olan filmler ise sadece All About Eve(1950) ve Titanic(1997) filmleri. Oscar’da şimdiye kadar en çok aday olan oyuncu ise 19. adaylığıyla Meryl Streep. Meryl Streep Into The Woods filmindeki performansıyla “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında Oscar adaylığına layık görüldü.

Bu gece (TSİ)saat 03:30’da başlayacak olan Oscar Ödül Töreninde ödül kazanan adayları da bu sayfada bu gece belirteceğiz.

87. Oscar Adaylarına tekrar göz atmak gerekirse;

En İyi Film

American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

En İyi Yönetmen

Alejandro G. Inarritu, Birdman
Richard Linklater, Boyhood
Bennett Miller, Foxcatcher
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum, The Imitation Game

En İyi Özgün Senaryo

Birdman
Boyhood
Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel
Nightcrawler

En İyi Uyarlama Senaryo

American Sniper
The Imitation Game
Inherent Vice
The Theory of Everything
Whiplash

En İyi Kadın Oyuncu

Marion Cotillard, Two Days One Night
Felicity Jones, The Theory of Everything
Julianne Moore, Still Alice
Rosemund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild

En İyi Erkek Oyuncu

Steve Carell, Foxcatcher
Bradley Cooper, American Sniper
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Michael Keaton, Birdman
Eddie Redmayne, The Theory of Everything

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Patricia Arquette, Boyhood
Laura Dern, Wild
Keira Knightley, The Imitation Game
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into the Woods

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Robert Duvall, The Judge
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
J.K. Simmons, Whiplash

En İyi Kurgu

American Sniper
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Whiplash

En İyi Görüntü Yönetimi

Birdman
The Grand Budapest Hotel
Ida
Mr. Turner
Unbroken

En İyi Animasyon

Big Hero 6
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of Princess Kaguya

En İyi Belgesel

CITIZENFOUR
Finding Vivian Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of Earth
Virunga

Yabancı Dilde En İyi Film

Leviathan, Rusya
Tangerines, Estonya
Timbuktu, Moritanya
Ida, Polonya
Wild Tales, Arjantin

En İyi Özgün Müzik

The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Interstellar
Mr. Turner
The Theory of Everything

Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen gecenin sunuculuğunu Neil Patrick Harris yaptı. İşte 2015 yılı Oscar ödülüne layık görülen filmler ve oyuncular:

EN İYİ FİLM
(Birdman)
EN İYİ YÖNETMEN
Alejandro G. Inarrutu (Birdman)
EN İYİ KADIN OYUNCU
Julianne Moore (Still Alice)
EN İYİ ERKEK OYUNCU
Eddie Redmayne (The Theory of Everything)
EN İYİ ÖZGÜN SENARYO
Birdman (Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo)
EN İYİ UYARLAMA SENARYO
The Imitation Game (Graham Moore)
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCUJ.K. Simmons (Whiplash)
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCUPatricia Arquette (Boyhood)

EN İYİ ORJİNAL FİLM MÜZİĞİ

Glory, “Selma” (John Stephens and Lonnie Lynn)

EN İYİ ORJİNAL ŞARKI

The Grand Budapest Hotel (Alexandre Desplat)
EN İYİ ANİMASYON
Big Hero 6
YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM
Ida (POLONYA)
EN İYİ BELGESEL
CitizenFour
EN İYİ KISA FİLM
The Phone Call (Mat Kirkby, James Lucas)

EN İYİ KISA BELGESEL
Crisis Hotline: Veterans Press 1 (Ellen Goosenberg Kent ve Dana Perry)

EN İYİ KISA ANİMASYON

Feast

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

Birdman (Emmanuel Lubezki)

EN İYİ KURGU

Wiplash (Tom Cross)

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

The Grand Budapest Hotel (Milena Canonero)

EN İYİ MAKYAJ VE SAÇThe Grand Budapest Hotel (Frances Hannon ve Mark Coulier)

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

Interstellar

EN İYİ SES KURGUSU

American Sniper

EN İYİ SES MİKSAJI
Whiplash

New Mexico’da Esrarengiz Gökkuşakları 0 205

Amerika Birleşik Devletlerinin New Mexico eyaletinde bulunan Red River kasabasında geçen hafta görülen ve şaşkınlığa uğratan hava olayının oluşma sebebine açıklık getirildi. Teksas Meteoroloji servisinden meteorolog Christine Krause bu hava olayıyla ilgili: “Bu kuşaklar ve etrafında bulunan haleler kesinlikle tehlikeli bir havanın işaretçisi değildir. Endişelenmeyin ve manzaranın tadını çıkarın” açıklamasını yaptı. Oluşma sebebi ise 22 derecelik açıyla doğan güneşin ışınlarının atmosferde çarpışması ve havada bulunan buz kristallerinin üzerinden yansıması. Su parçacıklarının ışığı kırmasıyla da onlarca hale, kavis ve ışık sütunları oluşuyor. Bu hava olayının oluşabilmesi için ise çok soğuk bir havaya ihtiyaç var. Çok fazla görülen bir hava olayı olmadığı için şaşkınlık yaratsa da son derece güzel ve etkileyici olduğu kesin.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: