Gökyüzüne Yükselen Kent: Dubai 0 191

Gökyüzüne Yükselen Kent: Dubai 0 192

Yeni şehircilik anlayışına sahip Dünya’nın en yeni kentlerinden birisi Dubai. Birleşik Arap Emirliklerinde eş zamanlı yükselen binaların yeni bir metropol kent olarak Dubai’yi oluşturması çok da eskilere dayanmıyor. 2000’li yıllara yaklaşıncaya kadar bir şehir statüsüne dahi alınmayacak görünümde olan Dubai, 90’lardan daha önceki zamanlarda bir balıkçı kasabası olarak biliniyordu. Petrolün bulunması ve 1990 Körfez Savaşını atlattıktan sonra hızla gelişmeye başlayan Dubai şehri, bugün dünya üzerinde var olan yüzlerce metropoliten şehri geride bırakarak çok kısa bir zaman içerisinde gökyüzüne doğru yükselmeye başladı. Birleşik Arap Emirliklerindeki petrol zenginliğinin bir göstergesi olan Dubai’de bu denli hızlı gelişimin yanı sıra planlı bir gelişim de göze çarpıyor. Yeni Dünya’nın modern bir şehri olarak tasarlanan Dubai’de yükselen gökdelenler de bunu kanıtlar nitelikte. Zira şu an dünyanın en yüksek binası konumunda olan Burj Dubai kulesinin de aralarında olduğu onlarca gökdelen, Dubai’de gökyüzünü delip geçiyor. Petrolün getirdiği refah ve sonrasında gelişen turizm ise şehir için harcanan kaynakların fazlasıyla geri alınması demek oluyor. Son 20 yılda aşırı bir hızla gelişen Dubai’de dünyanın en büyük otelleri yapılmış ve kısa süre içinde ün salmıştır. Bu ünlü otellerin birisi de dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olan Burj Al Arab otelidir. Denize doğru yapılan ve bir yelkenli görünümünde olan otel, şehirdeki turistlerin büyük bir kısmını ağırlamaktadır. Binalarıyla ünlenen ve bir uzay çağı görüntüsüne kavuşan Dubai, geleceğin şehirlerine en büyük adaylardan biri.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Efsane Woodstock Festivali 2019’da Yeniden! 0 441

1969 yılının 15-18 Ağustos’unda yarım milyon insanı müzik ve barış teması altında buluşturan ve 1969’dan sonraki 20.yüzyıl müzik tarzını şekillendiren efsane Woodstock Festivalinin, 50.yıldönümü olan 2019’da tekrar düzenlenmesi planlanıyor. Yarım asırdan sonra 50.yıl ruhuyla tekrar Woodstock’ta bir araya gelme fikri, Rock’n Roll müzik tutkunu şimdiki gençliğin daha ilk dakikadan ilgisini çekmiş olmalı. Özellikle Rock müziğin temellerinin atıldığı 60’lı yıllarda ortaya çıkan grupları dinleyememiş olmak, o zamanlarda yaşamak isteyip de o havayı soluyamayan şimdiki nesil binlerce kişinin bu festivale yoğun ilgi göstereceğini tahmin etmek zor değil. 69’dan sonra da düzenlenen fakat 2019 için özel bir 50.yıl organizasyonu planlanan Woodstock’ta efsane ’69 günlerini tekrardan yakalayabilmek çok da zor değil.

’69 yılında yaklaşık 450.000 müziksever ve “hippie” gençliğin, çadır ve karavanlarıyla katıldığı Woodstock’a 2019 yılında kaç kişi katılır bilemeyiz ancak müzik tarihine damga vuran ve büyük bir nesli temsil eden bu festivale düşünülenden daha büyük bir katılım olacağını söylesek yalan söylemiş olmayız. Özellikle bu önemli haberi sizler için yazarken heyecanlanan ben olmak üzere benimle aynı şeyleri hisseden binlerce kişinin Türkiye’den dahi şimdiden pasaport işlemlerine başlamak için sabırsızlandığını görür gibiyim.

New York’ta aynı yerde gerçekleşmesi düşünülen 2019 Woodstock’a hangi grupların ya da sanatçıların katılacağı henüz belli değil. 1969’da Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, Janis Joplin, The Who ve sayamadığımız bir çok efsanenin katılımıyla gerçekleşen festival, önümüzdeki 3 yıl boyunca çok konuşulacak konulardan biri olacak. Biz de festival ile ilgili gelişmeleri sizlere duyuracağız. Rock müzik ve Barışın simgesi Woodstock için takipte kalın!

Bolivya’da Tuz Gölüne Yansıyan Samanyolu Galaksisinin Nefes Kesen Fotoğrafları 0 304

Samanyolu Galaksisi Dünyaya yansırken

Bolivya’da bulunan ve dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar de Uyuni üzerinde çekilen fotoğraflar Uzayın ve Samanyolu’nun derinliklerini ve mükemmelliğini gözler önüne seriyor.

Daha önce Japonya, Kanada gibi ülkelerde müthiş dağ ve uzay fotoğraflarıyla öne çıkan Daniel Kordan adlı fotoğrafçı bu sefer de Bolivya’daki Salar de Uyuni tuz gölüne yansıyan uzay boşluğunu ve Samanyolu galaksisini emek verdiği çalışmayla en göz alıcı şekilde fotoğraflamayı başarmış. Mayıs 2016’da gittiği Bolivya’da bu müthiş kareleri yakalayan Daniel Kordan, uzayın derinliklerinde olup biteni merak eden ve hayatının her anını uzayın birer parçasıymış gibi geçiren insanların ve diğer tüm insanlığın nefesini kesen fotoğraflarını Bored Panda üzerinden yayınladı.

Salar de Uyuni üzerinde fotoğrafçıların jipi

 

Salar de Uyuni üzerinde Daniel Kordan’ın ekibinden

 

 

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: