21 Mart 2014 Cuma

Ekonomik Tatil Rehberi: Herkes Tatil Yapabilir


Kimi zaman yurt içi, kimi zaman yurt dışı. İş hayatının veya bulunduğumuz yerin sıkıcılığından sıyrılmak için hepimiz bir kaç günlüğüne de olsa tatil yapmak isteriz. Ancak bazılarımızın durumları bu yüksek bütçeli tatili kaldıramadığı için tatil yapmaktan vazgeçerler. Bu yüksek bütçeyi çok çok aşağılara çekmek belki pek mümkün değildir ama biraz olsun cebe yararı dokunacak hamleler yapılabilir. Bu hamleler nelerdir?

Tatil Yapacağınız Yeri İyi Belirleyin

Bütçenize göre bir tatil belirlemek yapmanız gereken en önemli şey. Yurtiçinde veya yurtdışında bulunan tatil noktalarını ve fiyatlarını iyi inceleyin. Bütçenize uymayan bir noktada tatil yapmayın. Ayrıca şehir merkezlerine yakın yerler genelde pahalı olmasına rağmen, ulaşım şartlarının zor ve pahalı olduğu bir yerde şehir merkezlerindeki konaklama noktalarını iyi tarayın.

Nerede Kalacağınızı Belirleyin

Tatil yapmak için bir çok yerde bulunabilirsiniz, bunun içine oteller veya lüks tatil yerleri de dahil. Ancak ekonomik bir tatil için oteller yerine, gideceğiniz yerin pansiyonlarına ve kamp yerlerine iyi göz atın. Genelde kamp yerleri daha uygun fiyatlarda olur. Eğer bir kamping alanı seçecekseniz ve her seferinde böyle bir tatil yapmayı düşünüyorsanız bir çadır veya arabanızla çekebileceğiniz bir karavan almanız size her sene ekonomik tatil yapmanın yolunu açacaktır.

Ne Kadar Kalacağınızı Belirleyin

Plansız gidilen tatiller her zaman için çok harcama yapılan tatiller olur. Gidiş ve dönüş zamanınızı planlamak bütçeniz için çok büyük katkı sağlayacaktır.

Oteller İçin Erken Rezervasyon Yaptırın

Otellerin bir çoğu kış döneminden rezervasyon almaya başlamaktadır ve yaz sezonu doluluk oranlarını artırmak ve garantiye almak için erken rezervasyon fiyatlarını yazın sattıkları odaların çok çok altında tutarlar. Hatta kimi zaman bir çadır kampta yaptığınız tatilde verdiğiniz çadır yeri kirasından çok daha ucuza bir beş yıldızlı otelde konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Tur Şirketleriyle Görüşün

Tur şirketleri sizin cebinizi düşünmeyebilir belki ancak piyasaya hakim oldukları için ve her bölgeyi tarama imkanları daha yüksek oldukları için tur şirketleriyle görüşün ve tek tek fiyat alın. 

Ulaşım Şeklinizi Seçin

Gideceğiniz tatil noktalarına en uygun ulaşım şeklini seçmek sizi belki de tatil masrafları kadar yol masrafı vermekten kurtaracaktır. En ekonomik ulaşım yolu otostoptur, eğer bu ulaşımı tercih ederseniz maliyetsiz zaman kaybı yaşarsınız ve sadece tatilinizin süresi uzar. Şartlar elveriyorsa otostop en ekonomik ulaşım aracıdır.

Havayolu Şirketleriyle Görüşün

Havayolu Şirketleri her dönem belli kampanyalarla ulaşımı ucuz hale getirirler. Gideceğiniz yer için herhangi bir kampanya olup olmadığını ve en uygun nasıl gidilebileceğini sorun. Havayolu şirketleri belli dönemlerde otobüsten daha ucuza ulaşım sağlarlar ve bunun hakkında bilgilendirme de yaparlar.

Gideceğiniz Noktayı Araştırın

Tatil için seçtiğiniz bölgeyi araştırın, gezilebilecek yerlerini, nerede ne kadar ucuza yemek yenebileceğini, plaj ve plajdaki ekipmanların ücretlerini ve ulaşımın hangi bölgelerde daha kolay sağlanabildiğini öğrenin. Bu sizi zaman ve para kaybından kurtaracaktır. Edindiğiniz bilgileri not alın ve gezerken yanınızda bulundurun.

Arkadaşlarınızla Gidin

Mümkünse tatile arkadaşlarınızla veya oda paylaşabileceğiniz herhangi birisiyle çıkın. Çift kişilik veya çok kişilik odalar her zaman daha ucuza gelir ve belli başlı konularda maliyetlerinizi düşürür. Tek dezavantajı yol masrafının artmasıdır.

Erken Kalkın

Tatil süresi boyunca erken saatlerde uyanmak gezeceğiniz yer sayısını ve tatilden aldığınız hazzı artıracaktır. Böylelikle gezi ağırlıklı tatillerinizi daha erken bitirme fırsatınız oluşur ve bu da ekonominize katkı sağlar.

Sözlük Taşıyın

Tatil yapacağınız ülkenin dilini bilmek veya yanınızda sözlük taşımak, bir çok durumda yardımcı olabileceği gibi ekonomik anlamda da maliyetlerinizi düşürecek katkılar yapabilir. Sözlük vasıtasıyla çevredeki insanlarla diyalog kurarak en uygun kahvaltıyı nerede yapabilirim gibi sorular yöneltebilirsiniz.

Ekonomik tatil kötü tatil demek değildir. Eğer nereye gideceğinizi ve ne yapacağınızı biliyorsanız milyarlar harcayan bir çok kişiden daha iyi tatil yapabilirsiniz. Herkese iyi tatiller.

Fotoğrafçılık

Müzik

Sanat