Ekonomik Tatil Rehberi: Herkes Tatil Yapabilir 0 168

Ekonomik Tatil Rehberi: Herkes Tatil Yapabilir 0 169

Kimi zaman yurt içi, kimi zaman yurt dışı. İş hayatının veya bulunduğumuz yerin sıkıcılığından sıyrılmak için hepimiz bir kaç günlüğüne de olsa tatil yapmak isteriz. Ancak bazılarımızın durumları bu yüksek bütçeli tatili kaldıramadığı için tatil yapmaktan vazgeçerler. Bu yüksek bütçeyi çok çok aşağılara çekmek belki pek mümkün değildir ama biraz olsun cebe yararı dokunacak hamleler yapılabilir. Bu hamleler nelerdir?

Tatil Yapacağınız Yeri İyi Belirleyin

Bütçenize göre bir tatil belirlemek yapmanız gereken en önemli şey. Yurtiçinde veya yurtdışında bulunan tatil noktalarını ve fiyatlarını iyi inceleyin. Bütçenize uymayan bir noktada tatil yapmayın. Ayrıca şehir merkezlerine yakın yerler genelde pahalı olmasına rağmen, ulaşım şartlarının zor ve pahalı olduğu bir yerde şehir merkezlerindeki konaklama noktalarını iyi tarayın.

Nerede Kalacağınızı Belirleyin

Tatil yapmak için bir çok yerde bulunabilirsiniz, bunun içine oteller veya lüks tatil yerleri de dahil. Ancak ekonomik bir tatil için oteller yerine, gideceğiniz yerin pansiyonlarına ve kamp yerlerine iyi göz atın. Genelde kamp yerleri daha uygun fiyatlarda olur. Eğer bir kamping alanı seçecekseniz ve her seferinde böyle bir tatil yapmayı düşünüyorsanız bir çadır veya arabanızla çekebileceğiniz bir karavan almanız size her sene ekonomik tatil yapmanın yolunu açacaktır.

Ne Kadar Kalacağınızı Belirleyin

Plansız gidilen tatiller her zaman için çok harcama yapılan tatiller olur. Gidiş ve dönüş zamanınızı planlamak bütçeniz için çok büyük katkı sağlayacaktır.

Oteller İçin Erken Rezervasyon Yaptırın

Otellerin bir çoğu kış döneminden rezervasyon almaya başlamaktadır ve yaz sezonu doluluk oranlarını artırmak ve garantiye almak için erken rezervasyon fiyatlarını yazın sattıkları odaların çok çok altında tutarlar. Hatta kimi zaman bir çadır kampta yaptığınız tatilde verdiğiniz çadır yeri kirasından çok daha ucuza bir beş yıldızlı otelde konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Tur Şirketleriyle Görüşün

Tur şirketleri sizin cebinizi düşünmeyebilir belki ancak piyasaya hakim oldukları için ve her bölgeyi tarama imkanları daha yüksek oldukları için tur şirketleriyle görüşün ve tek tek fiyat alın. 

Ulaşım Şeklinizi Seçin

Gideceğiniz tatil noktalarına en uygun ulaşım şeklini seçmek sizi belki de tatil masrafları kadar yol masrafı vermekten kurtaracaktır. En ekonomik ulaşım yolu otostoptur, eğer bu ulaşımı tercih ederseniz maliyetsiz zaman kaybı yaşarsınız ve sadece tatilinizin süresi uzar. Şartlar elveriyorsa otostop en ekonomik ulaşım aracıdır.

Havayolu Şirketleriyle Görüşün

Havayolu Şirketleri her dönem belli kampanyalarla ulaşımı ucuz hale getirirler. Gideceğiniz yer için herhangi bir kampanya olup olmadığını ve en uygun nasıl gidilebileceğini sorun. Havayolu şirketleri belli dönemlerde otobüsten daha ucuza ulaşım sağlarlar ve bunun hakkında bilgilendirme de yaparlar.

Gideceğiniz Noktayı Araştırın

Tatil için seçtiğiniz bölgeyi araştırın, gezilebilecek yerlerini, nerede ne kadar ucuza yemek yenebileceğini, plaj ve plajdaki ekipmanların ücretlerini ve ulaşımın hangi bölgelerde daha kolay sağlanabildiğini öğrenin. Bu sizi zaman ve para kaybından kurtaracaktır. Edindiğiniz bilgileri not alın ve gezerken yanınızda bulundurun.

Arkadaşlarınızla Gidin

Mümkünse tatile arkadaşlarınızla veya oda paylaşabileceğiniz herhangi birisiyle çıkın. Çift kişilik veya çok kişilik odalar her zaman daha ucuza gelir ve belli başlı konularda maliyetlerinizi düşürür. Tek dezavantajı yol masrafının artmasıdır.

Erken Kalkın

Tatil süresi boyunca erken saatlerde uyanmak gezeceğiniz yer sayısını ve tatilden aldığınız hazzı artıracaktır. Böylelikle gezi ağırlıklı tatillerinizi daha erken bitirme fırsatınız oluşur ve bu da ekonominize katkı sağlar.

Sözlük Taşıyın

Tatil yapacağınız ülkenin dilini bilmek veya yanınızda sözlük taşımak, bir çok durumda yardımcı olabileceği gibi ekonomik anlamda da maliyetlerinizi düşürecek katkılar yapabilir. Sözlük vasıtasıyla çevredeki insanlarla diyalog kurarak en uygun kahvaltıyı nerede yapabilirim gibi sorular yöneltebilirsiniz.

Ekonomik tatil kötü tatil demek değildir. Eğer nereye gideceğinizi ve ne yapacağınızı biliyorsanız milyarlar harcayan bir çok kişiden daha iyi tatil yapabilirsiniz. Herkese iyi tatiller.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygun Fiyatlı Uçak Bileti İle Gidebileceğiniz Ülkeler 0 383

Yorucu ve stresli bir iş yaşamından biraz olsun kurtulup nefes almak, yeni yerler keşfetmek ve kendimize vakit ayırmak hiç kuşkusuz hepimizin en çok sevdiği hobiler arasında yer alır. Nitekim yaz tatilleri de bunun için var. Sevdiklerimizle birlikte tatilin tadını doyasıya çıkarmak isteriz. Biriktirdiğimiz her bir kuruşun adeta hakkını verircesine gezer, dolaşır, sohbet eder, yemek yeriz. Tabii iyi bir tatil için iyi bir bütçenizin de olması gerekiyor. Tatil beldelerinde özellikle en küçük bir eşyanın, yemeğin, kıyafetin yaşadığımız yerlerdeki satışına göre fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu görürüz, durum böyle olunca da sağlam bir bütçe planlaması yapıp yola çıkmak en mantıklısı olacaktır.

Bu bahsettiklerimiz elbette iple çektiğimiz yaz tatilleri için. Bir de artık dayanılamayacak hale gelip yapılan dinlendirici aktiviteler ve sonrasında insanı adeta iyileştiren ufak kaçamaklara da değineceğiz. Şunun şurasında iki günlük kaçamak yapacaksınız ya da yaz aylarında yapacağınız tatil için biriktirdiğiniz bütçeniz hayalinizdeki tatil için yeterli değilse uygun fiyatlı tatil arayışına girebilirsiniz. Bizimde bu yazıda amacımız işte tam da bu! Haydi, gelin hep beraber uygun fiyatlı tatil yapılacak yerlere bir göz atalım.

Ver Elini Filipinler!

Filipinler’i ilk sıraya koymamızın nedeni hiç kuşkusuz o muhteşem kıyılara doğru uzanan yemyeşil ormanlarıyla fotoğraflarda bile insanı kıskandıracak güzellikte olmasıdır. Bir doğa harikası olan Coron Adaları aynı zamanda dünyanın dalış turizmi açısından en popüler yerlerinden birisidir. Mavinin ve yeşilin tüm tonlarına şahit olabileceğiniz Coron Adaları’na eğer ki iyi bir uçak bileti avcısıysanız oldukça uygun fiyatlara gidebilmeniz mümkündür.

Filipinler’in Cebu şehrine bağlı bir diğer adası olan Malapuscua ise dalış severler için eşsiz güzellikte bir yerdir. Unutmadan, Malapascua adasının çevresinde 3 saatlik bir şnorkel turuna katılabilir, denizin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Bir Doğa Harikası Bolivya

Evet, bu doğa harikası tanımlamasını sonuna kadar hak eden yer Bolivya’da bulunan Salar de Uyuni Gölüdür. Bilinen en eski trenler burada bulunur. Çevresinde gezilecek pek çok yer vardır; bunlardan en dikkat çekeni zeminine kadar her şeyi tuzdan yapılmış olan otellerdir. Bembeyaz yer ve masmavi bir gök. Ne hayaller kurulur burada, yaşarken buraları görebildiğimiz için şükürler ederiz. Türkiye’de yer alan Tuz Gölü’nün yaklaşık 7 katı büyüklüğünde olduğunu da not düşelim. Bu arada ne kadar ucuz olduğunu belirtmek adına asgari ücretin 230 dolar olduğunu söylemek de fayda var.

Yoksa Siz Hala Arjantin’i Listenize Eklemediniz Mi?

Evet, eklemediniz mi diyoruz doğru okudunuz, şimdi bunları açıklayacağız. Öncelikle yerel parası olan Peso (ARS)’nun 1 TL’ye tekabül ettiği miktarı duyunca hepiniz çok sevineceksinizdir. Yaklaşık kur 0,36 TL civarında olabiliyor. Evet, bu çok hoş değil mi? Üstelik Arjantin bizlerden vize istemeyen bir ülke! Arjantin hakkında küçük bir araştırmadan sonra bakalım neler yapılabilirmiş… Seyir defterine ekle; Buenos Aires, Mal de Plata, Iguazu Şelaleleri. Tabii gezilecek yerler sadece bunlarla sınırlı değil ancak Arjantin seyahatiniz için size en harika olan yerleri seçtik.

Eğer vejetaryenseniz biraz üzüleceksiniz çünkü et Arjantin mutfağında önemli bir yere sahip. Yemek için tatilcilerin sıklıkla tercih ettiği yeme-içme mekanı olan Cabana Las Lilas restoranını biz de size öneriyoruz.

Ulaşımda ise pek fazla gelişmiş diyemeyiz. Uçak biletleri ne yazık ki pahalıdır fakat ben uçak yerine otobüsü tercih ederim derseniz söylemek isteriz ki o zaman konfor aramanız mantıksız olacaktır. Uçakla da hemen hemen aynı fiyata denk gelmektedir.

Arjantin’i gezip görmek istiyorsanız öyle her elini kolunu sallayan buraya gelemiyor. Engelini koymuşlar yani siz eğer Kuzey ormanlarında gezmek istiyorsanız ortama karşı vücudunuzun herhangi bir reaksiyon göstermemesi adına sarıhumma aşısı olmanız gerekiyor.

İstediğiniz herhangi bir tarih aralığında en uygun fiyatları sunan birucak.com adresinden uçak biletinizi alıp doyasıya tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Bu Yaz Tatil Yapmak İçin En İyi Fırsatlar 0 307

Hayatımızda verdiğimiz kısa molalar yoğun tempolardan yorgun düşen bedenimizin hakkı. Stres atmak, dinlenmek, gezmek hepimizin dört gözle beklediği zamanlardır. Huzur ve keyif denilince çoğumuzun aklına tatil, deniz gelir. Ülkemizde gezilip görülecek tatil yapılacak eşsiz güzellikte birçok yer var. Bunların başında gelen Bodrum masmavi sularıyla insana huzur veriyor.

Eğlence anlayışı, denizi, insanlara verdiği huzur ve tatil imkânlarıyla yazın gözde tatil yerlerinden Bodrum. Beyaz evleri, pazarları, yöresel yemekleri, tarihi değerleri, Bodrum Kalesi ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Butik otel tarzının çok olduğu şehrimizde müşterilerin kendilerini evlerinde hissetmesi sağlanıyor. Ayrıca çok güzel, lüks ve güvenle tatilimizi geçirebileceğimiz oteller mevcut. Birbirinden güzel adalarıyla huzuru sunan şehrimizde gezilecek çok yer var. Burada konaklamak isteyenler Bodrum otelleri için Jolly Tur sitesine girerek en güzel otelleri bulabilir. Site ayrıca biz kullanıcıları için oldukça ergonomik hale getirilmiş. Gitmek istediğimiz otelleri fiyata göre, doluluk durumuna göre sıralıyor. Ayrıca yarım pansiyon, tam pansiyon, her şey dahil ve ultra her şey dahil seçenekleri arasında filtreleme yapabilmenize olanak sağlıyor. Bunlar dışında Jolly Tur sitesinin diğer bir güzelliği de gidilebilecek otellerin detaylı resimlerini, konaklama türüne göre olanaklarını, kullanıcı ve uzman yorumları sayesinde oluşan ve 100 üzerinden verilen otel puanını da bize gösteriyor. Bu sayede seçim yapabilmemizde bize büyük kolaylık sağlıyor.

Adına şarkılar yazılan bu büyüleyici şehir için önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var. Bu sayede hem Jolly Tur’un erken rezervasyon kampanyalarından faydalanmış oluyoruz hem de istediğimiz tarihte istediğimiz otel dolmadan odamızı tutmuş oluyoruz. Günümüzde oteller odaların fiyatlandırılmasını gidilecek tarihe göre yapıyorlar. Yani yaz ortası, bayramlar, özel günler de fiyatlar çok yükseliyor. Hele ki gitmek istediğimiz yer Bodrum ise yer bulmakta zor oluyor. Bu sebeple eğer tatile gideceğimiz tarih önceden belli ise mutlaka erken rezervasyon yaptırmamız bizim için en doğrusu olacaktır. Jolly Tur da bu konuda bizlere birçok avantaj sağlıyor.  Özellikle Bodrum otellerinde erken rezervasyon konusunda fazlasıyla kampanya ve indirimler bulunuyor. Bunlar %50’ye varan indirimler, ücretsiz bir gece, ödeme seçeneklerinde kolaylık gibi fırsatlar oluyor.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: