Değişen Dünyada Google Şirketi 0 160

Değişen Dünyada Google Şirketi 0 161

1995 senesinde Google şirketinin kurucuları Larry Page ile Sergey Brin, Stanford Üniversitesinde tanıştıktan bir süre sonra BackRub adlı arama motorunu oluşturdular. Bu arama motoru internet üzerindeki sayfaları tarayarak kullanıcılara doğru sonuçlar vermeyi amaçlıyordu. 1998 yılına gelene dek bireysel olan bu arama motoru, bir şirketin sahibinden gelen 100 bin $’lık çek sayesinde Google Şirketi haline dönüştü.

Bu şirket bugün binlerce kişiye istihdam sağlayan ve onlarca farklı alanda faaliyet gösteren bir şirket. Bu faaliyetler o denli boyutlara ulaştı ki, son zamanlarda Google’ın robot geliştirdiğini dahi okur hale geldik. Daha önceki yıllarda Adwords, Adsense, Translate vs. gibi ufak çapta oluşumlarla farklı yönlere adım atan Google, son yıllarda büyüyen ekibi sayesinde teknolojinin bir numaralı geliştiricisi konumuna hızla ilerliyor. YouTube gibi şirketleri satın alarak yoluna devam eden şirketin aynı zamanda bir çok yerdeki çalışma ofisleri de çalışanlarına yaşanabilir bir ortam sunuyor.

2014 yılını ortaladık ve günlük yaşamımızda Google’ın adını sık sık duymaya devam ediyoruz. Geçenlerde bir teknoloji dergisinin kapağında Google’ın robot geliştirme çalıştırmaları için bir şirket daha satın aldığı yazısı dikkatimi çekti. Araştırma yaptım ve Google’ın sessiz sedasız gerçekleştirdiği şirket satın almaların 9. veya 10.sunu yaptığını farkettim. Bu son haberlerin bize şunu gösterdiğini söyleyebilirim: Google önümüzdeki seneler içerisinde AR-GE çalışmalarını ve şirket satın almalarını daha da hızlandıracak gibi duruyor. Bu da yakın zamanda dünyanın hayalini kurduğu bir çok teknolojik gelişmeye kavuşacağını işaret ediyor. Google’ın daha önceki çalışmalarına bakarsak bu alanda bir numaralı şirket olduğunu veya olmak üzere olduğunu söyleyebiliriz.

2010’lu yıllar da hızla geride kalmakta ve dünya değişmekte. Teknoloji alanında bu değişimlere bazı şirketler ayak uydururken, teknolojinin hızını yakalayamayan bazı şirketler de silinip gidiyor. Google’ın bu atakları önümüzdeki yıllarda da devam ederse dünyada teknoloji adına çok daha büyük işler başarılacak gibi. Umarız bilim ve teknoloji adına çalışmalar yapan şirketler ve kurumlar çoğalır. Dünyayı daha yaşanabilir kılan her yeniliğe ihtiyacımız olduğu açık.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Almanya’dan Tesla’ya “Autopilot” Uyarısı 0 229

Alman hükümeti, Tesla‘nın reklamlarındaki “Autopilot” teriminin kullanıcılardaki olumsuz etkileri sebebiyle kullanmaktan vazgeçmesini istedi. Tesla’dan isteğe cevap gecikmedi.

Reuters’ın haberine göre Almanya’daki yönetim birimleri Tesla’nın reklamlarında “Autopilot” terimini kullanıcılar üzerinde yola ve çevreye karşı gerektiği kadar dikkatli olmamalarına sebep olduğu için kullanmamalarını istedi.

Alman gazetesi Bild am Sonntag‘ın haberine göre Alman Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt’in geçtiğimiz Cuma günü Tesla’ya gönderdiği mektupta “yanıltıcı” kelimesine vurgu yaparak “yanlış anlamaya mahal vermemek ve yanlış kullanıcı beklentilerini engellemek için” reklamlarda ve “Autopilot” teriminin kullanılmaktan vazgeçilmesini istediğiklerini belirtti.

Federal  Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin daha öncesinde Tesla’ya hatırlattığı üzere bu özellik sadece “yardımcı” olması gerektiği ve “yüksek otonom araçların sürücünün sabit dikkati olmadan kontrol edilmemesi gerektiği” tekrarlanmış oldu.
 
Tesla sözcüsünün Reuters‘a söylediğine göre sürücülere her zaman dikkatli olmaları gerektiği tavsiye ettiklerini ve Autopilot’un salt manuel sürüşe ek güvenlik katmanı olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtiliyor.

© Donanımhaber

Barack Obama’nın Hedefi Mars’a İnsan Göndermek 0 295ABD Başkanı Obama, 2030 yılına kadar Mars’a insan gönderebilmek için özel firmalarla işbirliği yaptıklarını açıkladı. Obama, özel firmaların 2 yıl içinde ilk kez ISS’e astronot göndereceğini de söyledi.


ABD Başkanı Barack Obama, 2030 yılına kadar Mars’a insan gönderme hedefini gerçekleştirebilmek için özel firmalarla işbirliği yaptıklarını kaydetti.

CNN için kaleme aldığı yazısında Obama, ilk adım olarak kamu ve devlet işletmelerinin uzaydaki uzun vadeli misyonlar için astronotların kalabileceği yaşam alanları geliştirilmesinde işbirliği yapabileceğini ifade etti.

Obama, yayınladığı bildiride, Dünya yörüngesi dışındaki bu misyonların, insanların Dünya’dan uzakta nasıl yaşayabildiklerini öğreteceğini belirtti. ABD Başkanı, bu bilginin Mars’a uzun yolculuklar için zorunlu olduğunu söyledi ve özel işletmelerin 2 yıl içinde ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) astronot göndereceğini de belirtti.

225 milyon kilometrelik yolculuk

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Ağustos ayında aralarında Boeing ve Lockheed Martin’in de bulunduğu altı işletmenin, habitatların geliştirilmesi çalışmasına katılacağını bildirmişti. Bu proje, astronotların uzaydaki uzun vadeli misyonlar ya da daha sonra başka bir gezegende konaklayabileceği yaşam alanlarını kapsıyor.

Mars’a gidebilmek için “uzun bir sıçrayış” gerektiğini kaydeden Obama, Ay’a ilk ayak basan insan olan Neil Armstrong’un “Bir insan için küçük ama insanlık için büyük bir adım” sözüne atıfta bulundu.

225 milyon kilometre uzaklıktaki gezegene yolculuk ve daha sonra insanların orada yaşayabilmesi büyük bir teknik ve mali çaba gerektiriyor. NASA, şu anda uzayın insanlı misyonlarla araştırılması kapsamında Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) taşıyıcı roketleri ve Ay, Mars ve asteroitlere insanlı uçuşlar için Orion uzay gemisi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

89 bin euroya Mars’a 

ABD’li girişimci ve SpaceX şefi Elon Musk, Eylül ayı sonunda Mars’ta bir şehir kurma planlarını kamuoyuna tanıtmıştı. İlgilenenler devasa uzay gemileriyle, 89 bin euro ödeyerek Kızıl Gezegen’e gidebilecek.

Musk, ilk Mars gemisinin 2024 yılında kalkıp bir sonraki yıl gezegene varmasının hedeflendiğini söylemişti. Misyona hazırlık amacıyla 2018’de Mars’a insansız Dragon kapsülünün gönderilmesi planlanıyor. SpaceX‘ten henüz, Obama’nın planlarına yönelik bir açıklama gelmedi.

© Deutsche Welle

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: