Değişen Dünyada Google Şirketi 0 145

Değişen Dünyada Google Şirketi 0 146

1995 senesinde Google şirketinin kurucuları Larry Page ile Sergey Brin, Stanford Üniversitesinde tanıştıktan bir süre sonra BackRub adlı arama motorunu oluşturdular. Bu arama motoru internet üzerindeki sayfaları tarayarak kullanıcılara doğru sonuçlar vermeyi amaçlıyordu. 1998 yılına gelene dek bireysel olan bu arama motoru, bir şirketin sahibinden gelen 100 bin $’lık çek sayesinde Google Şirketi haline dönüştü.

Bu şirket bugün binlerce kişiye istihdam sağlayan ve onlarca farklı alanda faaliyet gösteren bir şirket. Bu faaliyetler o denli boyutlara ulaştı ki, son zamanlarda Google’ın robot geliştirdiğini dahi okur hale geldik. Daha önceki yıllarda Adwords, Adsense, Translate vs. gibi ufak çapta oluşumlarla farklı yönlere adım atan Google, son yıllarda büyüyen ekibi sayesinde teknolojinin bir numaralı geliştiricisi konumuna hızla ilerliyor. YouTube gibi şirketleri satın alarak yoluna devam eden şirketin aynı zamanda bir çok yerdeki çalışma ofisleri de çalışanlarına yaşanabilir bir ortam sunuyor.

2014 yılını ortaladık ve günlük yaşamımızda Google’ın adını sık sık duymaya devam ediyoruz. Geçenlerde bir teknoloji dergisinin kapağında Google’ın robot geliştirme çalıştırmaları için bir şirket daha satın aldığı yazısı dikkatimi çekti. Araştırma yaptım ve Google’ın sessiz sedasız gerçekleştirdiği şirket satın almaların 9. veya 10.sunu yaptığını farkettim. Bu son haberlerin bize şunu gösterdiğini söyleyebilirim: Google önümüzdeki seneler içerisinde AR-GE çalışmalarını ve şirket satın almalarını daha da hızlandıracak gibi duruyor. Bu da yakın zamanda dünyanın hayalini kurduğu bir çok teknolojik gelişmeye kavuşacağını işaret ediyor. Google’ın daha önceki çalışmalarına bakarsak bu alanda bir numaralı şirket olduğunu veya olmak üzere olduğunu söyleyebiliriz.

2010’lu yıllar da hızla geride kalmakta ve dünya değişmekte. Teknoloji alanında bu değişimlere bazı şirketler ayak uydururken, teknolojinin hızını yakalayamayan bazı şirketler de silinip gidiyor. Google’ın bu atakları önümüzdeki yıllarda da devam ederse dünyada teknoloji adına çok daha büyük işler başarılacak gibi. Umarız bilim ve teknoloji adına çalışmalar yapan şirketler ve kurumlar çoğalır. Dünyayı daha yaşanabilir kılan her yeniliğe ihtiyacımız olduğu açık.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Barack Obama’nın Hedefi Mars’a İnsan Göndermek 0 278ABD Başkanı Obama, 2030 yılına kadar Mars’a insan gönderebilmek için özel firmalarla işbirliği yaptıklarını açıkladı. Obama, özel firmaların 2 yıl içinde ilk kez ISS’e astronot göndereceğini de söyledi.


ABD Başkanı Barack Obama, 2030 yılına kadar Mars’a insan gönderme hedefini gerçekleştirebilmek için özel firmalarla işbirliği yaptıklarını kaydetti.

CNN için kaleme aldığı yazısında Obama, ilk adım olarak kamu ve devlet işletmelerinin uzaydaki uzun vadeli misyonlar için astronotların kalabileceği yaşam alanları geliştirilmesinde işbirliği yapabileceğini ifade etti.

Obama, yayınladığı bildiride, Dünya yörüngesi dışındaki bu misyonların, insanların Dünya’dan uzakta nasıl yaşayabildiklerini öğreteceğini belirtti. ABD Başkanı, bu bilginin Mars’a uzun yolculuklar için zorunlu olduğunu söyledi ve özel işletmelerin 2 yıl içinde ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) astronot göndereceğini de belirtti.

225 milyon kilometrelik yolculuk

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Ağustos ayında aralarında Boeing ve Lockheed Martin’in de bulunduğu altı işletmenin, habitatların geliştirilmesi çalışmasına katılacağını bildirmişti. Bu proje, astronotların uzaydaki uzun vadeli misyonlar ya da daha sonra başka bir gezegende konaklayabileceği yaşam alanlarını kapsıyor.

Mars’a gidebilmek için “uzun bir sıçrayış” gerektiğini kaydeden Obama, Ay’a ilk ayak basan insan olan Neil Armstrong’un “Bir insan için küçük ama insanlık için büyük bir adım” sözüne atıfta bulundu.

225 milyon kilometre uzaklıktaki gezegene yolculuk ve daha sonra insanların orada yaşayabilmesi büyük bir teknik ve mali çaba gerektiriyor. NASA, şu anda uzayın insanlı misyonlarla araştırılması kapsamında Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) taşıyıcı roketleri ve Ay, Mars ve asteroitlere insanlı uçuşlar için Orion uzay gemisi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

89 bin euroya Mars’a 

ABD’li girişimci ve SpaceX şefi Elon Musk, Eylül ayı sonunda Mars’ta bir şehir kurma planlarını kamuoyuna tanıtmıştı. İlgilenenler devasa uzay gemileriyle, 89 bin euro ödeyerek Kızıl Gezegen’e gidebilecek.

Musk, ilk Mars gemisinin 2024 yılında kalkıp bir sonraki yıl gezegene varmasının hedeflendiğini söylemişti. Misyona hazırlık amacıyla 2018’de Mars’a insansız Dragon kapsülünün gönderilmesi planlanıyor. SpaceX‘ten henüz, Obama’nın planlarına yönelik bir açıklama gelmedi.

© Deutsche Welle

Solar Impulse 2: Zafere 1 Adım Kaldı 0 236

Solar Impulse 2

Sadece güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Yalnızca güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Uçağın pilotlarından Bertrand Piccard, Kahire’den Abu Dhabi’ye doğru yola çıktı. Uçağın macerası 9 Mart 2015’te Abu Dhabi’de başlamıştı. Ekibe göre son etap, 17 etap arasında en zorlu uçuş. Bu son yolculuğun 48 ila 72 saat sürmesi bekleniyor.

Güneş Işığıyla Gece Gündüz Uçuyor

Solar Impulse 2, saatte ortalama 45 kilometre uçuyor. Gündüzleri güneş ışığından yararlanarak hızını arttırabiliyor. Lityum iyon piller aracılığıyla gün boyu enerji depolayarak geceleri uçmaya devam ediyor. Bu, Solar Impulse adlı araçtan sonra proje için geliştirilen ikinci model. 2,3 ton ağırlığındaki uçağın kanadındaki 17 bin foto voltaj hücresinin ürettiği elektrik pervaneleri hareket ettiriyor ve aküyü şarj ediyor. Uçağın kanat genişliği Jumbo jet Boeing 747’nin ölçülerini aşıyor.

Daha İyi Bir Dünya İçin

Uçağı dönüşümlü olarak kullanan İsviçreli pilotlar Bertrand Piccard ve Andre Borschberg’in bu maceraya atılmalarının hedefi yenilenebilir enerjinin gücünü göstermek ve dünya çapındaki kullanımını yaygınlaştırmaktı. Piccard uçakla son yolculuğuna çıkmadan önce projenin ”daha iyi bir dünyayı” hedeflediğini söyledi.

Kaynak: ntv.com.tr

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: