16 Mart 2014 Pazar

Değişen Dünyada Google Şirketi

1995 senesinde Google şirketinin kurucuları Larry Page ile Sergey Brin, Stanford Üniversitesinde tanıştıktan bir süre sonra BackRub adlı arama motorunu oluşturdular. Bu arama motoru internet üzerindeki sayfaları tarayarak kullanıcılara doğru sonuçlar vermeyi amaçlıyordu. 1998 yılına gelene dek bireysel olan bu arama motoru, bir şirketin sahibinden gelen 100 bin $'lık çek sayesinde Google Şirketi haline dönüştü.

Bu şirket bugün binlerce kişiye istihdam sağlayan ve onlarca farklı alanda faaliyet gösteren bir şirket. Bu faaliyetler o denli boyutlara ulaştı ki, son zamanlarda Google'ın robot geliştirdiğini dahi okur hale geldik. Daha önceki yıllarda Adwords, Adsense, Translate vs. gibi ufak çapta oluşumlarla farklı yönlere adım atan Google, son yıllarda büyüyen ekibi sayesinde teknolojinin bir numaralı geliştiricisi konumuna hızla ilerliyor. YouTube gibi şirketleri satın alarak yoluna devam eden şirketin aynı zamanda bir çok yerdeki çalışma ofisleri de çalışanlarına yaşanabilir bir ortam sunuyor.

2014 yılını ortaladık ve günlük yaşamımızda Google'ın adını sık sık duymaya devam ediyoruz. Geçenlerde bir teknoloji dergisinin kapağında Google'ın robot geliştirme çalıştırmaları için bir şirket daha satın aldığı yazısı dikkatimi çekti. Araştırma yaptım ve Google'ın sessiz sedasız gerçekleştirdiği şirket satın almaların 9. veya 10.sunu yaptığını farkettim. Bu son haberlerin bize şunu gösterdiğini söyleyebilirim: Google önümüzdeki seneler içerisinde AR-GE çalışmalarını ve şirket satın almalarını daha da hızlandıracak gibi duruyor. Bu da yakın zamanda dünyanın hayalini kurduğu bir çok teknolojik gelişmeye kavuşacağını işaret ediyor. Google'ın daha önceki çalışmalarına bakarsak bu alanda bir numaralı şirket olduğunu veya olmak üzere olduğunu söyleyebiliriz.

2010'lu yıllar da hızla geride kalmakta ve dünya değişmekte. Teknoloji alanında bu değişimlere bazı şirketler ayak uydururken, teknolojinin hızını yakalayamayan bazı şirketler de silinip gidiyor. Google'ın bu atakları önümüzdeki yıllarda da devam ederse dünyada teknoloji adına çok daha büyük işler başarılacak gibi. Umarız bilim ve teknoloji adına çalışmalar yapan şirketler ve kurumlar çoğalır. Dünyayı daha yaşanabilir kılan her yeniliğe ihtiyacımız olduğu açık.

Fotoğrafçılık

Müzik

Sanat