Çekim Merkezi: Tokyo 0 179

Çekim Merkezi: Tokyo 0 180

Dünya’nın çekim merkezlerinden birisi, aynı zamanda en kalabalığı Tokyo. 40 milyonu aşan nüfusuyla Dünya’daki onlarca ülkeden daha kalabalık bir şehir. Bir şehirde 40 milyon kişi nasıl yaşayabilir demeyin, söz konusu Japonlar olunca 40 milyon insanı aynı şehirde sistemli bir şekilde yaşatmak problemi pek de sıkıntı olmuyor. Elbette dünyanın bir çok şehrinde olduğu gibi Tokyo’da da nüfusun getirdiği bazı problemler olacaktır. Ama bu problemleri aşmak sanırım Japonlar için pek de zor bir iş değil. Zira şehrin yapısal durumuna, kilometrekareye altı binden fazla kişi düşmesine rağmen oturmuş şehir sistemine bakılırsa bir çok metropol şehirden daha iyi durumda olduğu tahmin edilebilir. Japonların her şeyde olduğu gibi şehirleşmede de bir kaç adım önde olması beni şaşırtmıyor. Ama muazzam büyüklükteki Tokyo’yu idare etmesi de bir dert olsa gerek. Ben bu kararlılığı ve istikrarı Japonların bugüne kadar dünya siyasetinde de sergiledikleri tavırlara yoruyorum. Sizin de bildiğiniz gibi Japonlar uzun yıllardır pek etliye tuzluya karışmayan bir millet. Daha doğrusu diğer milletlerle dadaşacağına kafasını kullanıp kendi milleti için çıkar sağlamayı başarabilen bir millet. Dolayısıyla kimse de pek bulaşmıyor, çünkü diğer milletler tarafından tehdit olarak algılanmak yerine dünya yararına çalışan adamların yetiştiği yer olarak kabul görüyor. Tokyo da böyle bir yer gibi gözüküyor. Kendi yağında kavrulup her şeyi kendisi için yapan bir şehir gibi, ama aynı zamanda dünyanın çekim merkezi.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyanın En Etkileyici 11 Tren İstasyonu 0 421

Tren İstasyonları… Her zaman sadece birer tren istasyonu olmaktan ibaretler mi peki? Hayır tabi ki! Bazen binlerce gezginin durak noktası, bazen onlarca yılın yolcusunu taşımış ve hala ayakta duran güçlü yapılar. Bazen değişik ve modern mimarisi, bazen de yapıldığı senenin nostaljik mimarisiyle bizi kendilerine çekebilen yegane yapılar. Üstelik yüzyıllardır merkez konumda olma özelliğini taşımaktalar. Eskiden yük ve yolcu taşımacılığında daha hızlı araçlar yokken ve tren yolları gelişmekte iken en iyi taşımacılık tren yolu vasıtasıyla gerçekleşmekteydi. Bu da şehirlerin gelişme dönemine denk gelen zamanlarda, tren istasyonlarının şehir merkezi olmasını sağlamıştı. Şu an demiryolu bulunan şehirlerin hemen hemen hepsinde demiryollarının geçtiği tren istasyonları bütün şehirlerin en merkezi konumunda bulunmaktadır. Peki tren istasyonları sadece bizim taşımacılık işimizi gören basit birer yapı mı oldu yoksa yüzyıllardır süregelen merkezi konumları sayesinde bize birer yol gösterici, tanıtıcı ve şehirlerin sembolü mü oldu? Tabi ki ikincisi!

Şimdi ele aldığımız tren istasyonları ise Almanya’dan Japonya’ya 11 farklı ülke ve şehirde bulunan 11 ‘i de çok etkileyici tren istasyonlarıdır. Bir tren istasyonu ne kadar farklı ve etkileyici olabilir? Bir insanın beğenisini ne kadar kazanabilir buna yazının sonunda siz karar verin. Ama eğer etkileyiciliğinden şüphe duyduğunuz bir tanesi olursa, en yakın zamanda ve ilk fırsatta oraya gitmeyi de ihmal etmeyin. Hiç bir fotoğraf gerçeği tam olarak yansıtmaz ne de olsa!

Southern Cross – Melbourne, Avustralya

 

Hundertwasser Bahnhof – Uelzen, Almanya

 

Centraal Station – Rotterdam, Hollanda

 

WTC Hub – New York, Amerika Birleşik Devletleri

 

Grand Central – New York, Amerika Birleşik Devletleri

 

Gare Oriente – Lizbon, Portekiz

 

Gare de Strasbourg – Strazburg, Fransa

 

Gare de Liege – Liege, Belçika

 

Chhatrapati Shivaji – Bombai, Hindistan

 

 

Antwerpen Centraal – Antwerp, Belçika

 

King Cross – Londra, İngiltere

 

Oscar’da Hangi Film Kaç Dalda Aday? 0 174

87.Oscar Ödüllerinde aday olan filmlerin hangi dalda kaç adaylığı olduğu listesini vermeden önce Oscar gecesinden kısaca bahsedelim. Oscar ödülleri bu sene (2015’te) 87.kez düzenleniyor ve 87 yıldır da Hollywood filmlerinin kamuoyundaki değerini belirleyen yegane bir platform olarak yerini koruyor. Öyle ki ilk başlarda sadece Amerika Birleşik Devletleri çapında bu ödül töreni düzenlenirken ve izlenirken zamanla teknolojinin de değişip gelişmesiyle Dünya çapında bir ödül töreni olmaya başladı. Hollywood’un da başarılarıyla şu anda tüm dünyada yüzlerce kanalda canlı olarak yayınlanıyor. 2015 (87.) adayı olan filmlerin kaç dalda aday olduklarına gelirsek, liste aşağıdaki gibi. Oscar Ödül Törenini kaçırmayın deriz.

Birdman / 9 dalda
Büyük Budapeşte Oteli / 9 dalda
The Imitation Game / 8 dalda
Boyhood / 6 dalda
Keskin Nişancı / 6 dalda
Foxcatcher Takımı / 5 dalda
Herşeyin Teorisi / 5 dalda
Whiplash / 5 dalda
Selma / 2 dalda

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: