Bu Yaz Gidilebilecek En İyi 5 Plaj 0 280

2014 yaz sezonunun açılmasına 3 aydan daha az bir süre kaldı ve tatillerini Türkiye plajlarında geçirmek isteyenler şimdiden planlarını yapmaya başladı. Yaz aylarında Türkiye’de gidilebilecek plaj sayısı çok fazla ve seçim yapması zor. Ama ben kendi gözlemlerimden yararlanarak 2014’te güzel vakit geçirip denizin keyfini çıkarabileceğiniz 5 plajı kuzeyden başlayarak sıralayacağım.

Ören / Burhaniye / Balıkesir

Ege Denizinin kuzeyinde yer alan en güzel plajlarından biri olan Ören’de, beyaz kum, geniş plaj ve Türkiye’de pek yaygın olmayan plaj kültürünün keyfini çıkarabilirsiniz. Plaj kültürü dediğim olguyu kapsayan şeyler ise plaj futbolu/voleybolu, plaj barları/büfeleri, jet ski ve benzeri su sporları yapabilme imkanı gibi bir çok şey. Aynı zamanda turistik bir bölge olan Ören’de her gün çeşitli aktiviteler yapılmakta.

 

Sarımsaklı / Ayvalık / Balıkesir

Türkiye haricinde dünya çapında da ünü olan Sarımsaklı Plajının yazları tıka basa olduğunu söyleyebiliriz. Ayvalığın güzel doğasına sahip bu plaja tatiliniz boyunca her gün gelip keyifle denize girebilmeniz mümkün. Bir çok olanağın olduğu plajda aynı Ören Plajındaki gibi giyinme kabinleri ve duşlar da bulunmakta. Sarımsaklı’nın ince kumlu plajı tercih sebebi.

 

Altınkum / Didim / Aydın

Didim’in Altınkum Plajı şehir merkezinde olması sebebiyle sezon boyu aşırı kalabalık oluyor. Üstelik Didim’in ılık denizi de, o sıcak havalarda serinlemenize yetmiyor. Ama yine de plaj eğlencesini seviyorsanız ve kalabalık hoşunuza gidiyorsa tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden birisi Altınkum plajıdır. Gecesi de gündüzünden daha güzeldir. Plajda akşamı yaptıysanız eğer, insanların yavaş yavaş kıyıdaki cafelere barlara ve alışveriş mağazalarına yöneldiğini görmeniz mümkün. Didim’in alternatif plajları da görülmeye değer, gitmişken Altınkum haricinde oralara da uğrayın derim.

Bodrum / Muğla

Bodrum Plajları arasında seçim yapmak zor. Geniş bir coğrafyası ve onlarca plajı olduğu için herhangi bir seçim yapmayacağım. Ancak Bodrum bildiğimiz gibi doğası sayesinde her yerinde denize girilebilecek bir yapıya sahip. Zaten tatilini Bodrum civarında geçirenler bunu çok daha iyi bilirler. Yolunuzun düşmesi gereken yerlerden biri de Bodrum.

Beach Park / Antalya

Antalya’nın en gözde plajı olan Beach Park, bir çekim merkezi. Antalya denince akla gelen ilk plaj. Merkezde bulunması, yazın kalacağınız yer için avantaj sağlayan bir etmen. Beach Park da Türkiye’de görülmesi gereken en büyük ve kalabalık plajlardan birisi.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerli Otomobil Cadillac BLS’nin Gerçekten Bir Kopyası mı? 0 298

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bugün yerli otomobili tanıttı ve test sürüşü yaptı. Prototip çalışmalarına ise TÜBİTAK öncülük etti. Bakan Fikri Işık ise yerli otomobille ilgili Twitter hesabından şöyle dedi;


“TÜBİTAK öncülüğünde geliştirdiğimiz Yerli Otomobilimizin prototip fotoğrafını(Kamuflajlı) milletimizle paylaşıyorum. Yerli otomobilimizi 3 farklı motor teknolojisi ile geliştiriyoruz. Elektrikli araç, menzili uzatılmış elektrikli araç, konvansiyonel araç. Hedefimiz; 2020′den önce yerli otomobilimizi yollara çıkararak insanımızın kullanımına sunmak.”

Fakat yerli otomobil gerçekten yerli otomobil mi?

Yerli otomobilin tanıtımı yapıldı, baştan sona “%100” yerli olduğu söylendi. Fakat tanıtım yapıldıktan sonra daha ilk saniyelerden yerli otomobilin “çakma” olduğu tartışmaları alevlendi. Fikri Işık’ın kamuoyuyla paylaştığı aracın görselleri daha ilk bakıştan ABD menşeili otomobil olan Cadillac BLS‘yi andırdığı sosyal medyada hızla yayılmaya başladı. Hatta andırmak bir yana, yerli otomobilimizin birebir Cadillac BLS’den kopyalandığını söyleyenler oldu. Peki haklılar mı?

Yerli otomobilin dış görünüş ve her araçta aslında kendine özgü olan hatlarına ve kaporta çizgilerine bakarsak dış tasarım Cadillac BLS ile birebir benzerlik gösteriyor. Aynı şekilde far yuvalarının büyüklüğünün de Cadillac BLS ile aynı olması sebebiyle muhtemelen bu yerli otomobilimizin farı kırılınca çok rahat bir şekilde Amerika Birleşik Devletlerinden kaliteli bir Cadillac farı sipariş edebileceğiz gibi duruyor. Bunu da aracın avantajlarından biri olarak sayalım.

Cadillac BLS ise önden şu şekilde gözüküyor:

Yerli aracımızın yan tarafına gelirsek, arka farlar hariç yine Cadillac BLS ile benzerlik gösteriyor.

Arka kısımda “çok fazla benzedi bu kadar abartmayalım” demiş olacaklar ki, arka farları değiştirip arka camın üstüne ufak bir rüzgarlık eklemişler. Belki arkası da başka marka bir arabadır, henüz araştırmış değiliz.

Fakat aracın iç kısmına gelindiğinde “çok bariz” bir şekilde kendini belli eden Cadillac BLS, bu yerli aracımızın aslında yerli bir Cadillac olduğunu çok net ortaya koyuyor. Umarız kalitesi ve güvenliği de en az Cadillac kadar iyi olur.

Cadillac BLS:

En az Cadillac tasarımcıları kadar müthiş tasarımcılara sahip olan ülkemizi kutlar, “yerli otomobil geliyor, biz bu işi başarırız, biz Türk’üz ne de olsa” diye sevinen tüm arkadaşlarımızı gönülden tebrik eder, yerli üretimde başarılarımızın daim olmasını dileriz.

Mavi Bayrakta Dünya Birincisi: Antalya 0 340

2005 yılında Türkiye’de bulunan 170 küsür mavi bayraklı plaj, son 10 yılda 2,5 kat artarak 436 plaja yükseldi. Türkiye bu 436 mavi bayraklı plajıyla dünya sıralamasında İspanya’dan sonra ikinci sırada yer aldı. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın yeni açıkladığı verilere göre de bu plajların 200 tanesi Antalya‘da bulunuyor. Aynı zamanda mavi bayraklı marina sayısının da 6 olduğu Antalya, bu istatistiklerle Dünyada birinci sırada bulunuyor. Muhteşem koylara ve plajlara sahip Antalya bölgesi, her yıl Türkiye’nin bir numaralı turizm noktası olarak kendini dünyaya kabul ettirmiş. Dünya listesindeki mavi bayraklı plajların yarısından daha fazlası Antalya’da bulunduğu için bu bölgedeki plajlar aynı zamanda yüksek standartlara sahip oluyor.

Peki Mavi Bayrak Nedir?

Türkiye Çevre Eğitim Vakfına ait mavibayrak.org.tr adresinde belirtilen yazıyla;

“Mavi Bayrak, plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Bu ödül;
· Deniz suyunun temizliğini,
· Çevre yönetimine önem verildiğini
· Çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını
· Plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğini garanti etmektedir. Bu nedenle bir marka veya “Eko-Label” özelliğini taşımaktadır.”

Türkiye’de Mavi Bayraklı Plajlar hangi illerde kaç tane bulunuyor?

1. Antalya – 200
2. Muğla – 95
3. İzmir – 45
4. Balıkesir – 29
5. Aydın – 26
6. Mersin – 11
7. Çanakkale – 8
8. İstanbul – 5
9. Ordu – 4
10. Yalova – 3
11. Tekirdağ – 2
12. Kocaeli – 2
13. Edirne – 1
14. Kırklareli – 1
15. Düzce – 1
16. Zonguldak – 1
17. Samsun – 1
18. Adana – 1

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: